WITAMY W PRZEDSZKOLU HAŁABAŁY

Książki do poczytania dla dzieci

Książki do poczytania dla dzieci

 

POCZYTAJ ZE MNĄ. NOWY CYKL DLA DZIECI I RODZICÓW

7.05.2015 r. czwartek - 28.05.2015 r. czwartek

Baśń, humor, fantasy, przygoda... Literatura ma wiele barw. Warto pokazać je dzieciom, by odkryły bogactwo utworów literackich, jej odcieni i kolorów w słowie oraz obrazie. Ku temu jest bardzo dużo, różnych powodów. Już 6 maja br. będzie miał premierę nowy cykl "Poczytaj ze mną" Literackiego Egmontu wspierający dzieci w poznawaniu gatunków i form literackich, ale również kształtujący nawyk wspólnego czytania i przeżywania.

W jej powstanie zaangażowani zostali czołowi współcześni polscy autorzy i ilustratorzy, jak Joanna Olech, Zofia Stanecka, Paweł Beręsewicz, Joanna Rusinek, Marianna Sztyma.

Najważniejsze jest wspólne czytanie

- Czytanie razem to zupełnie nie to samo, co czytanie komuś. - mówi prof. Grzegorz Leszczyński, Prodziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, znawca literatury dla dzieci i młodzieży. - Wszystkie książki serii Poczytaj ze mną komponowane są właśnie w ten sposób, by zachęcały do wspólnej lektury, wspólnego wędrowania przez labirynty zdarzeń.

Gatunek i forma mają niebagatelne znaczenie

W ramach cyklu są opowieści przygodowe, fantastyczne, humorystyczne – każdy znajdzie coś dla siebie. Tworzą je najlepsi współcześni autorzy, lubiani i chętnie czytani przez dzieci. O szatę graficzną zadbali znakomici ilustratorzy. Opowieści fantastyczne rozwijają wyobraźnię, książki przygodowe pozwalają zrozumieć otaczający świat i motywacje ludzkich działań, utwory humorystyczne rozładowują napięcia i pozwalają zachować dystans do rzeczywistości. Baśnie wprowadzają dziecko w świat tradycyjnych motywów ukształtowanych przez ludzką kulturę od niepamiętnych czasów.

Dziś połowa Polaków nie czyta wcale. Trzeba to zmienić. Dzieci powinny nauczyć się składać litery w słowa, a słowa w zdania – Poczytaj ze mną to zaproszenie dzieci do zakochania się w czytaniu już od najmłodszych lat.

  1. 1.      Baśń o świętym spokoju

Zofia Stanecka, ilustracje: Marianna Sztyma

 

Dawno, dawno temu żył sobie król Miłosław, który najbardziej na świecie kochał spokój. Jednak pewnej burzowej nocy wydarzyło się coś, co na zawsze zmieniło i króla, i całe jego królestwo. Baśń o świętym spokoju to piękna i wzruszająca historia o tym, że są w życiu rzeczy, dla których warto się zmienić.

 

  1. 2.      Na ratunek Karuzeli

Ewa Nowak, ilustracje: Joanna Rusinek

Na treningu piłki nożnej nietrudno o wielkie emocje, jednak tego zimowego dnia Antek czuł, że w powietrzu wisi zapowiedź czegoś naprawdę wyjątkowego. Kiedy wsiadał do stojącego na dachu ośrodka sportu helikoptera, nie spodziewał się, że ta wyprawa okaże się dla niego przygodą życia.

 

  1. 3.      Ząb czarownicy

Joanna Olech, ilustracje: autorka

Nie każdemu dane jest spotkać na swojej drodze prawdziwą czarownicę. Przydarzyło się to kotu Gabrysiowi – kociemu dentyście. Efektem tego spotkania było mnóstwo niecodziennych i zarazem śmiesznych wydarzeń. Uwaga! Opowieść Joanny Olech zilustrowana przez Autorkę może powodować niekontrolowane ataki śmiechu.

 

  1. 4.      Pan od angielskiego

Paweł Beręsewicz, ilustracje: Aleksandra Krzanowska

W Dębowym Królestwie panuje wielkie poruszenie. Córka dębowego króla zamarzyła o czymś naprawdę wyjątkowym. Do akcji musi wkroczyć mag i tajni agenci. To będzie bardzo skomplikowana misja wywiadowcza. Uważajcie! Nie każdy jest tym, za kogo się podaje, a życie niesie ze sobą wiele niespodzianek.

 

Więcej informacji: egmont.pl

 

 

 

          LENA WITAJ, BRACISZKU! PREMIERA

 

Lenka zauważa, że brzuszek mamusi zrobił się podejrzanie duży. Rodzice obwieszczają dziewczynce nowinę, że będzie miała rodzeństwo, ona jednak nie jest zachwycona tą wiadomością i ma do nich żal, że nie zapytali jej o zdanie. Lenka przecież wcale nie chciała mieć w domu dzidziusia i jest jedyną i najukochańszą córeczką rodziców.

 


Lena Witaj, braciszku!
stron: 48
format: 150 x 210 mm
okładka miękka
Wydawnictwo Debit

 

 

 

 Gdy Lusia Niedźwiedzińska znajduje w lesie ludzkie dziecko, jest zachwycona. Zabiera chłopca do domu i prosi mamę, aby pozwoliła jej go zatrzymać, choć stara i mądra niedźwiedzica ostrzega córeczkę: "Dzieci to koszmarne zwierzątka domowe".          

Wkrótce Lusia odkryje, że mama miała rację. 
Ten mały samczyk człowieka okropnie rozrabia, a do tego w ogóle nie umie korzystać z kuwety…

Dzieci to koszmarne zwierzątka domowe Peter Brown
tłumacz: Joanna Wajs


 

 

 

 Kotek Mamrotek chodzi swoimi drogami i ma wielu ciekawych przyjaciół: psa Pufka, myszy, Słonia, Misia... Nie lubi deszczu, ale znalazł sposób, aby sobie z nim poradzić... Ma duszę artysty, choć nie zawsze dobrze na tym wychodzi. Lubi płatać figle, ale to poczciwy kot, którego nie sposób nie polubić!

Popularny bohater kultowego komisu ze "Świerszczyka" uczy opowiadać. Aby poznać przygody Kotka Mamrota, trzeba uważnie obserwować, wyciągać wnioski i szukać związków przyczynowo-skutkowych.
To wspaniała zabawa i nauka dla najmłodszych. 

Książka rozwija ważne umiejętności, ćwiczy spostrzegawczość, ale przede wszystkim rozbudza wyobraźnię, bo świat Kotka Mamrotka jest trochę inny od naszego, bardziej zabawny i zwariowany!

Kotek Mamrotek Piotr Olszówka 
Ilustracje: Kacper Dudek 

 

 

 

  Przyjazne, zabawne i pouczające opowiadania, których z pewnością wysłuchają wszystkie małe uszy. O gwiazdce z nieba, która miała spełnić marzenie motyla cytrynka. O orle, który uczył się fruwać. O osach, które nie mogły zrozumieć, dlaczego trzmiel ma tylu przyjaciół. O nowych zabawkach szczurka Chrupka. O kotku, który się przekonał, dlaczego warto się uśmiechać.

 

Wcześniejsze Opowiastki dla małych uszu spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem wśród małych i dużych czytelników.

Joanna Wachowiak:
Doktor nauk humanistycznych, wykładowca na uniwersytecie. Pierwsze utwory pisała w dzieciństwie, dla brata. Potem o pisaniu na długo zapomniała, aż znów pojawił się ktoś, kto domagał się opowieści. Mieszka pod lasem z mężem, córką i psem. Latem lubi zimę, zimą lubi lato, tylko wiosnę – zawsze.
W 2014 książka Joanny Wachowiak Kot kameleon została nominowana do nagrody IBBY.

Historyjki dla małych uszu
Joanna Wachowiak
ilustracje Anita Głowińska